اخبار و مقالات

علت خمیازه کشیدن و تاثیرات و فواید ان بر سلامتی بدن

علت و تاثیرات خمیازه کشیدن

برای‌ شما هم پیش آمده که با نگاه کردن به فردی در حال خمیازه کشیدن، شما هم خمیازه بکشید؟ گفته می شود خمیازه کشیدن مسری است؛ شما چه فکر می‌کنید؟ آیا تابه‌حال به تاثیرات خمیازه ناقص و فواید خمیازه و مضرات ان فکر کرده‌اید؟ به نظر شما علت خمیازه کشیدن چه چیزی است ؟ در فاصله‌ی دم و بازدم به‌طور عادی، توقف کوتاهی در چرخه‌ی تنفس به‌وجود می‌آید که به‌شکل خمیازه نمود پیدا می‌کند. این توقف فقط در زمان خمیازه کشیدن رخ می‌دهد. خمیازه نوعی تنفس عمیق غیرارادی است که با گشودن و باز کردن دهان همراه است و هنگام بستن دهان بازدمی کوتاه و آرام از دهان خارج می‌شود. می‌گویند خمیازه کشیدن حالتی مسری دارد و حتی با تماشای تصویر کسی که درحال انجام این عمل است، احساس و میل به این کار در ما به وجود می اید . با ما همراه باشید در فروشگاه تضمین مارکت تا با علت خمیازه کشیدن و تاثیرات و مضرات ان اشنا شوید.

مزایای خمیازه کشیدن

علت خمیازه کشیدن و تاثیرات خمیازه 

۱. خواب‌آلودگی

زمانی که خسته هستیم، معمولا زیاد خمیازه می‌کشیم. برخی معتقدند علت این خمیازه‌ها ایجاد محرکی برای خوابیدن است. هر چند برای این عقیده شواهد علمی خاصی وجود ندارد، ولی بیشتر مواقع در هنگام خستگی و خواب آلودگی خمیازه‌ها دست از سرمان برنمی‌دارند.

۲. بی‌حوصلگی

در هنگام بی حوصلگی یا زمانی که موقعیتی خسته‌کننده را تجربه می‌کنیم، شروع به خمیازه کشیدن می‌کنیم.

۳. مشاهده‌ی خمیازه کشیدن شخص دیگر

یک علت خمیازه کشیدن، مشاهده‌ی شخص دیگری است که خمیازه می‌کشد و به این حالت که مسری نیز می گویند . حال علت اینکه شخصِ دیگر چرا خمیازه می‌کشد، ممکن است یکی از همین هفت مورد باشد.

4. مکانیزم حفاظت از گوش

یکی از دلایل خمیازه، تنظیم و ایجاد تعادل میان فشار هوای درون و بیرون گوش است و این کار ازطریق باز شدن شیپور استاش درون گوش انجام می‌شود. به‌نظر نمی‌رسد که این روش چندان کامل باشد. البته ایجاد تعادل فشار هوا میان گوش داخلی و هوای بیرون از آن به روش‌های دیگری مانند جویدن آدامس یا ..بهتر  انجام می‌شود.

5. تنظیم دمای مغز

بعضی از مشاهدات نشان می‌دهد که قرار دادن کیسه‌ی یخ یا آب گرم روی پیشانی می‌تواند بر احتمال خمیازه ناقص تأثیر بگذارد. کیسه یخ با افزایش انگیختگی و تحریک مغز مانع از افزایش تعداد خمیازه‌ها می‌شود و آب گرم دقیقا عکس آن عمل می‌کند. ساعت بیولوژیک بدن نیز در تاثیر خمیازه کشیدن نقش بیشتری دارد.

فواید خمیازه کشیدن بر سلامتی چیست؟

در ادامه می خواهیم در مورد مزایای خمیازه بر سلامتی نیز صحبت کنیم :

  • ازطریق خمیازه امکان ایجاد تعادل بین فشار درون و بیرون گوش به‌وجود می‌آید؛
  • به کمک این عکس‌العمل می‌توانیم، خیلی از حرف‌ها را به‌شکلی غیرمستقیم بزنیم. مثلا وقتی کسی بی‌وقفه حرف می‌زند و حوصله‌مان را سر می‌برد، با ابراز این کار ناخودآگاه به او نشان می‌دهیم که دیگر حوصله شنیدن حرف‌هایش را نداریم. البته در مواردی نیز شاید این واکنش به ضررمان تمام شود.
  • از سوی دیگر خمیازه هنگام خواب‌آلودگی محرکی برای هوشیاری است. این هوشیاری نیز نتیجه‌ی تحریک گیرنده‌های شاهرگ‌های موجود در ناحیه‌ی گردن است.
  • برخی نظریه‌ها می‌گویند که خمیازه کشیدن باعث می‌شود شش‌ها عملکرد بهتر و خوبتری داشته باشند.
  • خمیازه باعث تجدید ماده‌ی فعال سطحی در شش‌ها می‌شود و تنفس بهتر صورت می‌گیرد.
  • موادی که در لوزه‌ها می مانند نیز با این عمل خارج می‌شوند که این هم از مزایای خمیازه بر سلامتی است.
  • فواید خمیازه کشیدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X