اخبار و مقالات

چند وقت یک بار باید مسواک فرسوده خود را عوض کنیم؟

زمان تعویض مسواک خراب و فرسوده

استفاده از نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم بهترین راه برای حفظ سلامت دهان و داشتن دندان سالم می‌باشد. برای داشتن دندان‌های زیبا لازم است هر شب و صبح  به مدت کم حداقل دو دقیقه با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید  دندان‌های خود را مسواک کرده و روزانه یک بار نیز از نخ دندان استفاده کنید.آیا تا به حال سؤال پیش امده که چه زمانی باید مسواک فرسوده و خراب خود را تعویض کنیدو عمر مسواک چقدراست؟

چرا هر چند وقت یک بار تعویض مسواک اهمیت دارد؟

دندان‌های شما در صورت مراقبت درست می‌توانند تا پایان عمر شما دوام داشته باشند . درحالی که عمر مسواک حتی نزدیک به این عدد هم نیست. طول عمر متوسط یک مسواک بین نود تا صدوبیست روز است. بهتر است که هر فرد خانواده، یک یا دو مسواک اضافی نیز در خانه داشته باشد. ممکن است زمان خرید مسواک قبلی خود را دقیقاً به یاد نداشته باشید ولی می‌توانید از روی ظاهر، عمر آن را تعیین کنید. آیا موهای سر مسواک خم شده و فرسوده شده‌اند؟ به عبارت دیگر آیا در هنگام مسواک زدن سر موهای مسواک با دندان شما برخورد نمی‌کنند؟ در این صورت زمان تعویض مسواک فرا رسیده است.

عمر مسواک و دندان سالم

اهمیت داشتن مسواک جدید

استفاده از مسواک قدیمی معمولاً بدتر از مسواک نزدن است. هزینه‌ی تعویض مسواک در مقایسه با هزینه‌ی استفاده از مسواک‌های قدیمی و فرسوده بسیار کمتر است. علاوه بر این توصیه می‌شود که افراد مسواک‌های خود را تقریباً هر سه تا چهار ماه یا زودتر در صورت کهنه شدن موهای مسواک، تعویض کنند.

در صورتی که در مورد عمر باقی مانده‌ی مسواک خود شک دارید می‌توانید در مراجعه‌ی به دندانپزشک مسواک را همراه خود داشته باشید تا میزان فرسودگی و کهنگی آن بررسی شود. دندانپزشکان تعداد زیادی مسواک دیده‌اند پس احساس نکنید که مسواک شما از مسواک دیگران متفاوت است. همچنین به یاد داشته باشید که مسواک کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود.
آیا می‌دانستید که سی درصد از افراد روزانه دو بار دندان‌های خود را مسواک نمی‌کنند؟ آیا کسی در خانواده‌ی شما در این دسته بندی قرار دارد؟ این احتمال را نیز در نظر بگیرید که این افراد از مسواک‌های قدیمی خود نیز استفاده می‌کنند درنتیجه باید منتظر هزینه‌های بیشتری از نظر دندانپزشکی باشند.

خانواده‌ی خود را تشویق کنید تا بیشتر مسواک بزنند

در زیر به برخی از نکات مربوط به مسواک زدن اشاره می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خانواده‌ی خود را برای مسواک زدن بیشتر تشویق کنید:

 • مسواک خود را هر نود تا صدوبیست روز تعویض کنید. استفاده از مسواک جدید لذت بخش تر و بهتر از مسواک خراب خواهد بود.
 • به کودک خود اجازه دهید تا مسواک خودش را انتخاب کند. داشتن طرح‌های بچگانه و شخصیت‌های کارتونی می‌تواند مفید باشد.
 • در هر یک از دستشویی‌های خانه یک مسواک برای هر عضو از خانواده قرار دهید. در برخی از موارد شما قصد مسواک زدن ندارید ولی زمانی که در دستشویی هستید ممکن است اقدام به این کار کنید و یک مرتبه مسواک در روز به سوابق شما اضافه شود.
 • از کودک خود بپرسید که آیا دندان‌های خود را مسواک کرده است؟ اگر این سؤال را بپرسید او نیز این کار را انجام خواهد داد ولی در صورت پرسیده نشدن او نیز انگیزه‌ای برای مسواک زدن نخواهد داشت.
 • در صورتی که قرار است کودک شما شب را در خانه‌ی دوست خود سپری کند از او بپرسید که آیا مسواک همراه برده است؟
 • مسواک می‌تواند هدیه‌ی بسیار خوبی باشد.
 • می‌توانید برای کادو دادن مقداری پول و یک مسواک را زیر بالش کودک خود بگذارید.

مسواک زدن و سلامت دندان ها

دلایل تعویض مسواک

 • ایجاد یک برنامه‌ی منظم برای تعویض مسواک سلامت دهان و داشتن دندان سالم و سلامت دندان ها شما را حفظ می‌کند. در صورتی که این کار را انجام دهید دندان‌ها و لثه‌های سالم‌تر و زیبا تری خواهید داشت.
 • پلاک از روی دندان پاک نخواهد شد. مسواک ‌های فرسوده نمی‌توانندپلاک را از بین ببرند درنتیجه استفاده از آن‌ها دندان‌های شما را به خوبی تمیز نخواهد کرد. همچنین از داشتن دندان های سالم و سفید محروم می شوید. مسواک جدید با سرعت بیشتری می‌تواند پلاک‌ها را از بین ببرد.
 • مراقب لثه‌های خود باشید. مسواک فرسوده و خراب می‌تواند به لثه‌های شما آسیب برساند. مسواک نامناسب و سفت حتی می‌تواند باعث عقب رفتن لثه‌های شما شود.
 • تحقیقات گسترده‌ای نشان می‌دهند که پس از سه ماه استفاده‌ی مناسب از مسواک، کارایی آن کاهش یافته و نمی‌تواند جرم‌ها را از روی دندان و لثه‌ها همانند یک مسواک جدید پاک کند. موهای مسواک ریخته و کارایی آن برای پاک کردن بین دندان‌ها و درون شکاف‌های کوچک کاهش می‌یابد.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باید مسواک خود را تعویض کنید این است که هیچ چیز جای لبخند زیبا و سرشار از اعتماد به نفس را نخواهد گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X