اخبار و مقالات

معرفی انواع پوست صورت و بدن و راه های مراقبت از آنها

انواع تایپ پوستی

در این مقاله از تضمین مارکت با انواع تایپ پوستی مانند پوست صورت و بدن چرب و پوست خشک و پوست معمولی و شیوه ی مراقبت از انها می پردازیم .

ساختمان پوست 

پوست صورت و بدن از سه لایه به وجود امده است:

اپیدرم، درم و هیپودرم. اپیدرم از یک بافت سنگفرشی مطبق شاخی ساخته شده است که پوشش رطوبت ناپذیری برای بدن ایجاد می کند. درم  از بافت همبندی است که بلافاصله در زیر غشای پایه ی اپیدرم قرار گرفته است. هیپودرم بافت همبندی چربی است که رگ ها از آن گذشته و به درم وارد می شوند. بافت چربی در این لایه به مقدار بیشتری وجود دارد، بدین جهت پوست به راحتی می تواند بر روی لایه زیرین خود لغزش داشته باشد.

پوست معمولی و متعادل

اثر تحریک های روحی

عروق خونی لایه ی درم نسبت به تحریک های روحی واکنش نشان می دهند. خجالت و شرم باعث پر خونی این عروق و در نتیجه موجب برافروختگی و سرخی آن می شود و یا برعکس حالت ترس باعث سفیدی یا به اصطلاح رنگ پریدگی پوست صورت می گردد.

انواع تایپ پوستی و مراقبت از انواع تایپ پوستی

تایپ پوستی افراد متفاوت ، بر اساس مقدار چربی و ترشحات آن به 4 نوع تقسیم می شود: پوست معمولی ، پوست چرب ، خشک و مختلط. البته به طور کلی می توان آن را به 5 نوع تقسیم کرد و نوع پوست پیرنما نیز در این دسته بندی قرار دارد.

پوست معمولی:

پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد. پوستی ایده آل  و عالی استو به ان پوست معمولی می گویند و در هنگام لمس با طراوت و تازه می باشد. این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد، در نتیجه برای خوب ماندن مانند سایر نوع پوست های دیگر نیاز به مراقبت دارد.

 پوست چرب:

چربی پوست مربوط به ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که باعث می شود پوست صورت و بدن فرد همیشه چرب باشد. حداکثر ترشح ان در سنین شانزده تا پنجاه سالگی است. منافذ پوست های چرب،  بزرگ و دارای جوش های سرسیاه و بزرگ می باشند. معمولا پوست های تیره از نوع تایپ پوستی چرب هستند ولی امکان دارد پوست های روشن هم چرب باشند.

میزان چربی پوست با شرایط آب و هوا، درجه حرارت و حتی هیجانات شخص تغییر می کند. آب و صابون به صرفه ترین پاک کننده برای این نوع تایپ پوستی هستند.

مراقبت از پوست های چرب

با روش‌های زیر می‌توانید از پوست چرب خود مراقبت کنید.

  1.  2 بار در روز و پس از عرق کردن شدید، پوست خود را بشویید.
  2. از شوینده‌های ملایم استفاده کنید و صورت خود را هنگام شست‌وشو نخراشید.
  3. جوش‌ها را فشار ندهید و نکنید، با این کار زمان مورد نیاز برای بهبود آن‌ها را طولانی‌تر می‌کنید.
  4. روی تمام محصولات آرایشی و بهداشتی به دنبال کلمه “ضدجوش” یا noncomedogenic باشید. این محصولات منافذ پوست را مسدود نمی‌کنند.

فراموش نکنید که استفاده از انواع ماسک صورت می‌تواند در بهبود بخشیدن شرایط پوستی شما موثر باشد.

پوست خشک:

این نوع به علت کمبود ترشح چربی، خشک و زبر است و نرمی و لطافت ان کم است . تایپ پوستی خشک ساختمان نازک و لطیفی دارند و به آسانی پوسته پوسته می شوند. پوست خشک ممکن است در اثر این موارد ایجاد شود: تابش آفتاب، بادهای شدید و خشک و هوای گرم، به کار بردن لوازم آرایش غیر بهداشتی، استفاده از صابون هایی که دارای اسانس افزودنی زیادی هستند و افرادی که به طور ژنتیکی دارای پوستی خشک می باشند.

مراقبت از پوست خشک

برای کاهش خشکی پوست صورت و بدن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  1. مدت زمان حمام و دوش گرفتن خود را کوتاه و کم کنید و بیشتر از روزی یک بار دوش نگیرید
  2. از شوینده‌ها و صابون‌های ملایم استفاده کنید.
  3. در حین حمام کردن یا خشک کردن خودتان لیف یا حوله را با شدت بر روی پوست نکشید.
  4. درست بعد از حمام از نرم کننده و مرطوب کننده استفاده کنید و در صورت نیاز در طول روز آن را تجدید کنید.

انواع پوست خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X