اخبار و مقالات

ضرورت و اهمیت استفاده کودکان از مسواک کودک

فواید و اهمیت مسواک زدن کودک و نوزاد

بیش از چهل درصد از کودکانی که به کودکستان می روند پوسیدگی دندان دارند.
وضعیت دندان ها در کودکان بسیار مهم است. علاوه بر نوع تغذیه و مسواک زدن و نخ دندان، میزان فلوراید آب آشامیدنی هم مسئله مهمی می باشد.
در این مقاله می خواهیم در مورد فواید مسواک زدن کودک و انواع مسواک کودک و مسواک انگشتی نوزاد و.. حرف بزنیم

فواید مسواک زدن کودک و استفاده از مسواک انگشتی نوزاد

در کودکان، دندان باید به محض اینکه رشد می کند، تمیزو پاکیزه شود. زمانی که اولین دندان ها نمایان می شود، یک پارچه نرم که دور انگشتان شما پیچیده شده است می تواند جایگزین مناسبی برای مسواک باشد. از دندان پزشک  سوال کنید که چه زمان باید به سراغ مسواک بروید. بعضی از دندان پزشک ها پیشنهاد می کنند تا زمانی که چهار دندان در یک ردیف رشد کند، صبر کنید. بقیه نیز توصیه می کنند که تا دو یا سه سالگی کودک صبر کنید.
در اینجا نکاتی برای مراقبت از دندان کودکان وجود دارد:

مسواک کودک

– از یک مسواک کوچک و با برس نرم استفاده کنید. مسواک کودک را برای یک دقیقه در آب گرم خیس کنید تا نرم تر شود.
– هم انجمن دندانپزشکی آمریکا و هم آکادمی آمریکایی متخصصان کودکان استفاده از مقداری خیلی کم خمیردندان فلوراید به اندازه یک دانه برنج را به محض این که اولین دندان کودک ظاهر می شود، توصیه و پیشنهاد می کنند. شما می توانید مقداری به اندازه یک نخود را زمانی که کودک سه ساله می شود، استفاده کنید.
– هر سه یا چهار ماه مسواک را دور انداخته و عوض کنید یا اگر علائم خرابی را نشان می دهد، می توانید زودتر عوض کنید. هیچ وقت مسواک را به صورت مشترک استفاده نکنید.
– استفاده از نخ دندان برای کودک را یک بار در روز به محض این که دو دندان کنار هم در می آید، شروع کنید. استفاده از خلال دندان به جای نخ دندان ممکن است برای شما و کودک شما آسان تر و راحتر باشد.
– از دندانپزشک خود درباره نیازهای فلورایدی کودک سوال کنید. اگر آب نوشیدنی شما فلوراید کافی ندارد، مکمل های فلوراید یا درمان های فلوراید ممکن است لازم باشد.

 

چه زمانی کودکان خودشان باید مسواک بزنند و نخ دندان استفاده کنند؟

بیشتر تا سن حدود شش یا هفت سالگی فاقد مهارت مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان هستند. تا این زمان به خاطر داشته باشید که بهترین راه آموزش به کودکان برای چگونگی مسواک زدن، مثال زدن است. به کودک خود اجازه دهید که مسواک زدن شما را نگاه کند تا اهمیت بهداشت خوب دهان را به او آموزش دهید.

فلوراید برای کودک من ایمن و مهم است؟

فلورید برای کودکان ایمن است. فلوراید ماده معدنی طبیعی است که از دندان ها در برابر تشکیل حفره ها حفاظت می کند و دندان ها را تقویت می کند. استفاده از آن در اوایل زندگی کودک، حفاظت بیشتری برای دندان های در حال رشد فراهم خواهد کرد. مشخص کنید که آیا آب شیر شما حاوی فلوراید است یا خیر. اگر آب شیر فلوراید ندارد، از دندان پزشک خود بپرسید آیا باید مکمل فلوراید برای کودک استفاده کنید یا خیر.

اهمیت مسواک زدن کودک

 آیا مهم است که کودک من از خمیر دندان استفاده کند؟

بسیاری از خمیردندان های کودکان طعم های مورد علاقه کودکان و ملایم را دارد تا مسواک زدن را برای آن ها لذت بخش کند. طعم مورد علاقه کودک خود را انتخاب کنید. همین طور به دنبال خمیر دندان هایی باشید که مهر تائید را داشته باشد. بعضی خمیر دندان ها برای کودکان زیر سن معینی توصیه نشده اند.
عموما دهان شویه ها در کودکانی که توانایی آب کشیدن دهان را ندارند، توصیه نمی شود و لازم نیست. مهم است که توجه کنیم که دهان شویه جایگزینی برای مسواک زدن کودک به حساب نمی آید، اگر چه آب کشیدن دهان بعد از یک وعده غذایی به از بین بردن بعضی ذرات بزرگ تر غذای مانده در دهان یا بین دندان ها کمک خواهد کرد.

چه زمانی کودک من باید شروع به مراجعه به دندانپزشک نماید؟

عموما توصیه می شود که کودک باید در سن یک سالگی یا در شش ماه بعد از رشد اولین دندان به دندانپزشک مراجعه کند. این اقدام به دندان پزشک این امکان را می دهد که دندان را از نظر بی نظمی ها بررسی کند و با والدین خود درباره روش های مسواک زدن و رژیم غذایی به طور مناسبی صحبت کند.

نحوه صحیح مسواک زدن کودک با استفاده از مسواک انگشتی نوزاد

ابتدا بهتر است دست‌های خود را قبل از استفاده از مسواک انگشتی با آب و صابون بشویید. سپس شیرخوار را در حالی که سرش به سمت بدن و پاهایش از شما دور است، قرار دهید. برای باز کردن دهان شیرخوار انگشت سبابه خود را به آهستگی به گونه شیرخوار فشار دهید. مسواک انگشتی نوزاد را روی انگشت اشاره قرار دهید و به آرامی و با حرکات ملایم چرخشی لثه و سطوح دندانی شیرخوار را تمیز کنید.

مسواک انگشتی را بعد از استفاده باید شست و در محلی خشک و به دور از آلودگی قرار دهید.

معمولا موهای این نوع مسواک نرم است تا به لثه کودک صدمه نزند. استفاده از این مسواک‌ها با توجه به طراحی و نحوه استفاده از آن و همچنین کوچک بودن فضای دهان کودک، معمولا هم برای والدین و هم برای کودک راحت‌تر است.

برای بازدید از محصولات بیشتر می توانید به صفحه اینستاگرام تضمین مارکت مراجعه فرمایید

ضرورت استفاده از مسواک انگشتی نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
Main Menu x
X